Wyszukiwarka

Ile można otrzymać dopłaty do zakupu mieszkania?

Wysokość dopłaty z państwowego Funduszu jest uwarunkowana od stanu rodzinnego, przy czym uwzględniane są także limity dopłat w zależności od gminy, w której znajduje się nieruchomość.

Sytuacja 1 – Singiel lub małżeństwo bez potomstwa

Wartość dofinansowania: 10% wkładu własnego
Limit powierzchni nieruchomości: mieszkanie 75 m², dom 100m²

Sytuacja 2 – Małżeństwo wychowujące jedno dziecko, osoba samotnie wychowująca jedno dziecko

Wartość dofinansowania: 15% wkładu własnego
Limit powierzchni nieruchomości: mieszkanie 75 m² , dom 100m²

Sytuacja 3 - Małżeństwo wychowujące dwójkę dzieci, osoba samotnie wychowująca dwójkę dzieci

Wartość dofinansowania: 20% wkładu własnego
Limit powierzchni nieruchomości: mieszkanie 75 m² , dom 100m²

Sytuacja 4 – Małżeństwo wychowujące trójkę i więcej dzieci, osoba wychowująca trójkę i więcej dzieci

Wartość dofinansowania: 30% wkładu własnego
Limit powierzchni nieruchomości: mieszkanie 85 m² , dom 110m²

Dopłata wyliczana jest na podstawie ściśle określonych wzorów.

W przypadku nieruchomości do 50m² powierzchni użytkowej:

Powierzchnia użytkowa (np. 40m²) x 10% / 15 % / 20%

W przypadku nieruchomości większej niż 50m² przysługuje dopłata tylko do 50m² , a zatem:

50m² x 10% / 15% / 20%

Ustawodawca również w tym etapie wspiera duże rodziny (troje i więcej dzieci). W tym wypadku stosuje się analogiczny przelicznik do 65m² . Zatem:

Powierzchnia użytkowa (np. 50m² ) x 30%
65m² x 30%

w przypadku mieszkania do 65m²
w przypadku mieszkania 65m² i więcej

Limity cen dla rynku pierwotnego w programie MDM

Limity cen nieruchomości w programie MDM są ustalane osobno dla każdej z gmin. Ponadto wartość limitów dla różnych województw w Polsce będzie inny. Aktualizacja limitów odbywa się raz na kwartał, a zmiany te do wiadomości podaje Bank Gospodarstwa Krajowego. W praktyce wartość limitu to maksymalna kwota dopłaty jaką można uzyskać za 1m² nieruchomości mieszkalnej zakupionej w programie MDM. We Wrocławiu średni limit na IV kwartał roku 2015 wynosi 5259,1 zł, zaś dla gmin sąsiadujących z Wrocławiem (Czernica, Długołęka, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Miękinia, Oborniki Śląskie, Siechnice, Wisznia Mała) - 4626,6 zł. Mówimy o średniej wartości limitu bowiem kwoty te różnią się w zależności od tego czy planujemy zakupić nową nieruchomość czy tę "z drugiej ręki". Wartość limitu dopłaty dla mieszkań i domów zakupionych na rynku pierwotnym jest bardzo korzystna bowiem przy jej wyliczaniu stosuje się mnożnik 1,1 (przy rynku wtórnym zaś 0,9) na województwo dolnośląskie średnia wynosi 3994,1 zł

Przykład:

Anna i Tomasz – małżeństwo, dwoje dzieci. Starają się o dopłatę do mieszkania o powierzchni użytkowej 55m² z oferty deweloperskiej we Wrocławiu. Aby poznać maksymalną cenę zakupu mieszkania należy obliczyć:

1,1 x 55m² x 5259,10 zł = 289 250,5zł

Wynik to maksymalna cena mieszkania za jaką Anna i Tomasz otrzymają dopłatę w programie Mieszkanie dla młodych.

Informacje o aktualnej kwocie limitu można uzyskać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego
https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/mieszkanie-dla-mlodych
w zakładce Wskaźniki i maksymalne ceny mieszkań.

Specjalne względy dla rodzin 2+3 i więcej

Program Mieszkanie dla młodych z myślą o rodzinach większych od stereotypowej polskiej rodziny przewiduje największą pomoc finansową. Ustawodawca założył, że wspierając rodziny z co najmniej trójką dzieci w programie MDM realizuje również politykę prorodzinną. Ponadto osoby, z dwójką dzieci, które w ciągu 5 lat od czasu otrzymania rządowej dopłaty doczekają się kolejnego potomka otrzymają po tym fakcie dodatek do dofinansowania po urodzeniu trzeciego dziecka. Rodzice trójki i więcej dzieci mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie wkładu własnego aż 30%. Oczywiście w programie MDM słusznie założono, że większa rodzina potrzebuje mieszkania znacznie bardziej przestronnego zatem otrzyma dopłatę do 65m², przy czym aby mieszkanie spełniało warunki programu MDM nie może przekraczać powierzchni użytkowej 85m² , a dom 110m² . Bardzo korzystne zmiany dla osób posiadających co najmniej trójkę potomstwa pojawiły się od dnia 1 września 2015 r. wraz z nowelizacją ustawy. Osoby, które wychowują troje lub więcej dzieci są zwolnione limitu posiadania nieruchomości oraz z limitu wiekowego, czyli mogą się ubiegać nawet po ukończeniu 35 roku życia.

Skontaktuj się z nami!