Wyszukiwarka

Program Mieszkanie dla młodych

Rządowy program Mieszkanie dla młodych to realna pomoc dla młodych Polaków chcących spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. MDM jest kontynuacją, a także z założenia ulepszona wersją programu Rodzina Na Swoim. W programie MDM wsparcie ze strony Państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. O pomoc rządową mogą się starać już nie tylko małżeństwa – ustawodawca wyciąga pomocną dłoń również do singli oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dopłata ze środków państwowego Funduszu Dopłat Finansowego Wsparcia jest możliwa tylko przy zakupie na kredyt bankowy pierwszej nieruchomości mieszkalnej w życiu - M. Ponadto nowelizacja ustawy daje młodym Polakom dużo większe możliwości co do wyboru lokalu – dziś w programie MDM dopłata przysługuje przy zakupie zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego (w tym także od spółdzielni mieszkaniowych). Pomoc finansową można uzyskać także przy zakupie swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 września 2015 roku.

W jaki sposób można skorzystać z dopłaty - krok po kroku

Krok 1. Aby skorzystać z rządowej pomocy przy zakupie własnego mieszkania należy przede wszystkim spełniać określone w ustawie warunki. Najważniejszym kryterium w programie MDM jest wiek oraz to czy kredytobiorca posiadał już wcześniej bądź posiada obecnie prawo do nieruchomości mieszkalnej. Pomoc bowiem ma trafiać do tych osób, które najbardziej jej potrzebują. Z dopłaty w ramach programu MDM mogą skorzystać osoby przed ukończeniem 35 roku życia. W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków. Kryterium wieku oraz posiadania nieruchomości nie stosuje się tylko w przypadku osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Sprawdź kalkulator!

Krok 2. Najważniejsze zadanie przy kupnie własnej nieruchomości to wybór wymarzonego oraz odpowiedniego lokum. Różnice między cenami na rynku wtórnym, a nowymi nieruchomościami są na chwilę obecną niewielkie. Jednakże zakup nowego mieszkania wiąże się z dużym komfortem dla nabywców - czasochłonny i kosztowny remont jest z założenia zbędny. Na chwilę obecną deweloperzy wykazują dużą pomoc przy doborze nowego M oraz oznaczają lokale, które z reguły spełniają warunki programu MDM.

Krok 3. Po dokonaniu wyboru nieruchomości wystarczy udać się do banku. W celu skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych składa się dwa wnioski - pierwszy o udzielenie kredytu, drugi o skorzystanie z rządowej dopłaty. Bank weryfikuje otrzymane dokumenty, a następnie ocenia zdolność kredytową klienta. Ważne! Nie trzeba składać dodatkowych oddzielnych wniosków do urzędów – bank zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Krok 4. Po zaakceptowaniu wniosku przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zakończeniu analizy kredytowej i podpisaniu umowy kredytu mieszkalnego MDM w wybranym banku następuje uruchomienie kredytu, a dofinansowanie rządowe jest wypłacane bezpośrednio na konto zbywcy nieruchomości. Wymarzone mieszkanie jest Twoje!

Skontaktuj się z nami!